blog

Kudüs Davamız

blank

Bilindiği üzere Kudüs, bugün bütün dünya Müslümanlarını yakından ilgilendiren önemli tehlikeler ve tehditlerle karşı karşıyadır. Bu tehlikeleri savmak ve Kudüs davasını sahiplenmek sadece Kudüs’te ve Filistin’de yaşayan Müslümanların görevi değildir. Bu, tüm dünya Müslümanlarının görevidir. Ama ne yazık ki bugün Kudüs’te yaşanan olaylar, Müslümanların birçoğu tarafından tıpkı herhangi bir Güney Amerika ülkesinde yaşanan olaylar gibi algılanıyor. Kudüs davası iman davasıdır. Müslümanları imani açıdan ilgilendirmektedir.

Çağımızın tanınmış ilim adamlarından olan Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi, cuma hutbelerinden birinde Mescidi Aksa’yı basite alarak ona karşı sorumluluğunu önemsemeyenin, yarın bir gün Mescid-i Haram’ı da basite almaktan ve ona karşı sorumluluğunu önemsememekten çekinmeyeceğine dikkat çekerek şöyle demiştir: “Yahudiler her zaman aynı Yahudilerdir. Planlarını sürekli canlı tutmaktadırlar, onlarla yapılan anlaşmanın hiçbir ağırlığı ve değeri yoktur. Oslo anlaşmasının ne olduğuna daha önce bu minberde işaret etmiş ve bu anlaşmanın cesaretliler anlaşması değil, güçlülerle ve zayıflar arasında imzalanmış bir anlaşma olduğunu dile getirmiştik. Bu kedi ile farenin yahut aslan ile koyunun anlaşmasıdır. Bu bizim istediğimiz barış değil sadece bir teslimiyettir.”

Karadavi, hutbesinde Mescid-i Aksa çevresindeki Müslümanların düşmanla karşı karşıya olmaları sebebiyle yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle işgalcilere karşı bir direndiklerini, dolayısıyla sürekli onların mağdur edildiklerini ama diğer yerlerdeki Müslümanların olan bitenlere karşı umursamaz bir tavır içine girdiklerini dile getirerek bunun vahim bir durum olduğuna dikkat çekmişti. Bütün ilim adamlarımız Kudüs davasının tüm dünya Müslümanlarını yakından ilgilendiren öncelikli bir dava olduğunda ittifak etmektedirler.

Kitap, Kudüs’teki hayatı ve direnişi gözler önüne seren, bu şehri çeşitli yönleriyle tanıtan fotoğraflarla zenginleştirmiştir.

Değerli okuyucularımızın bu kitabı okumakla yetinmeyerek çevrelerine de tanıtmak suretiyle en azından Kudüs davası hususunda insanların bilinçlendirilmesi çabalarına kendi çaplarında katkıda bulunacaklarına da inanıyoruz.

[koo_button url=”https://nidakitap.com.tr/urun/kudus-davamiz/” type=”regular” size=”medium” icon=”fa-heart” target=”_blank”] Şimdi Satın Al! [/koo_button]

Bir yanıt yazın