Kitap Tanıtım

Sanki İlk Defa Namaz Kılıyorum!

blank

Mısırlı yazar Hâlid Ebû Şâdî’nin kaleme aldığı “Sanki İlk Defa Namaz Kılıyorum” isimli kitabı, samimi bir İslam davetçisinin kalbinden kalemine yansıttığı bir eserdir. Müslüman toplumlar içerisinde hiç namaz kılmayanlarla düzenli namaz kılmayanları öncelikle muhatap alan bu çalışma aynı zamanda namazını düzenli kıldığı halde namazda okuduklarının ve söylediklerinin farkında olmayanlara da hitap ediyor. Dil olarak akıcı, içten ve yalın bir özelliğe sahip. Bu nedenle okuyucuyu sürükler bir etkisi var. Bunların yanında namaz konusunun önemini örnek şahsiyetler üzerinden anlatarak rol model göstermesi de kitabın maksatlarını okuyucular için kalıcı kılmaktadır. Ayrıca yeri geldikçe okuyuculara sorular yöneltmekte, namaz kılma azmini artırıcı sitemlerde bulunmakta, eylem planı sunup okuyucunun mutlak surette namaza başlaması için azami gayret göstermektedir.

Arapça kaleme alınan bu kitabın tercümesini aynı sadelikle Türkçeye kazandırmaya çalıştık. Tercüme esnasında biz de kitabın etkisine girdik ve yazarın derdini bilfiil hissettik. Özelikle günümüzde Müslüman toplumlarda gözükmeye başlayan ve artan namaz kılmama problemi için bir ilaç niteliğinde gördüğümüz bu kitabı şiddetle tavsiye ediyoruz. Namazlarını düzenli kıldığı halde kendini namaza tam veremeyenler, namazı düzenli kılamayanlar ve de hiç namazla tanışmamış olanlara kitap kırmadan, dökmeden, şefkatli bir dille namazı sevdirecek, namazın önemini ve namazda farkındalığı artıracaktır diye ümit ediyoruz.

blank

Kitabın arka kapak yazısında Yazar Halid Ebu Şadi şu ifadeleri kullandı,

Namazdan tam olarak istifade etmek istersen namaza vaktini ver, onu eda ederken acele etme, ondan çalma. Çünkü böyle yaparak kendi huşundan ve imanından çalmış oluyorsun. Namaz berekettir. Namaz esnasında kılanın anladığı, daha öncesinde aklına gelmeyen nice ince manaları vardır. Tüm bunlar seni zaman ayırmaya davet ediyor. O halde zaman ayır.

Zaman ayırmak yalnızca namaz esnasında olmaz. Aksine daha erkenden, namazın öncesinden olur. Peygamberin sana, namaza gitmek istediğinde üzerinde sekine olmasını; koşarak namaza gitmemeni emretti ki namaza soluk soluğa girmeyesin. Yoksa sen düşünceler içerisindeyken nefeslerin yükselip alçalır. Bunun için Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu:

“Namaza çağrıldığınızda ona koşarak değil, üzerinizde sekine olduğu halde gidin. Yetiştiğinizi kılın, kaçırdığınızı tamamlayın. Çünkü sizden biri namazı kastettiği sürece namazdaymış gibi olur.”

[koo_button url=”https://nidakitap.com.tr/urun/sanki-ilk-defa-namaz-kiliyorum-tadi-bir-baskaydi/” type=”regular” size=”medium” icon=”fa-heart” target=”_blank”] Şimdi Satın Al! [/koo_button]

One thought on “Sanki İlk Defa Namaz Kılıyorum!

  1. blank M.Emin Süleymanoğlu dedi ki:

    Çok güzel bir kitap. Namazından lezzet almak, tat almak isteyen herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın