Biyografi

Yazar Resmi

Salah Abdulfettah el-Hâlidî

Filistin asıllı Ürdünlü âlim davetçi yazar Salah Abdulfettah el-Halidi 1947 yılında Cenin’de doğdu. İlk öğrenimini Cenin ve Nablus’ta tamamlayan el-Halidi, lise eğitimi için Ezher Üniversitesi’nin ortaöğretim bölümüne kaydoldu. Burayı bitirdikten sonra Ezher Üniversitesi ilahiyat fakültesine devam eden el-Halidi, başarılı bir şekilde buradan mezun oldu. Daha sonra ‘Seyyid Kutub ve Kur’an’da Edebi Tasvir’ adlı teziyle yüksek lisans, ‘Fizilal-i Kur’an-İnceleme ve Araştırma’ konulu teziyle de doktorasını tamamladı.
Ürdün’de çeşitli üniversitelerde Kur’an ilimleri alanında dersler veren el-Halidi yine bu alanda birçok farklı eser kaleme almıştır.
el-Halidi, gençlik yıllarında Müslüman Kardeşler hareketine katılmış ve cemaat içerisinde çeşitli görevler üstlenmiştir. İlmi kişiliği ile birlikte mücadeleci bir kişiliği de sahip olan el-Halidi birçok gencin yetişip İslam davası için çalışmasına öncülük etmiştir.
Halen, Ürdün Uluslararası İslam İlimleri Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine Kur’an İlimleri alanında dersler vermektedir.