Biyografi

Yazar Resmi

Adnan Demircan, Pof. Dr.

Adnan Demircan, (d. 1964, Ömerli), yazar ve akademisyen. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü, İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim üyesi.

1987’de Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İslâm Tarihi ve Uygarlığı Bilim Dalında Yüksek Lisansa başladı. 1989 yılında Yüksek Lisansı, 1994 yılında aynı Enstitüde Doktorayı bitirdi.

Ocak 1992'de Harran Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'ne İslâm Tarihi Araştırma Görevlisi, 1994 yılında Yardımcı Doçent olarak atandı; Ekim 1996’da Doçent, Şubat 2003’te Profesör oldu. Aralık 2012'de İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne öğretim üyesi olarak atandı. Çalışmalarını İslâm Tarihi'nin ilk dönem siyasî tarihi, özellikle de muhalif gruplar üzerine yoğunlaştıran Demircan’ın yayımlanmış birçok kitabı ve makalesi bulunmaktadır.

Eylül 2018'de, Beyan Yayınları'ndan Tarihin ve Dinin İstismarı adlı kitabı yayımlandı. Mart 2019'da, Beyan Yayınları'ndan yayımlanan Konusunda Bilinmesi Gereken 88 Soru adlı sekiz kitaptan oluşan serinin genel koordinatörlüğünü üstlendi.