Biyografi

Yazar Resmi

Barış Oktay

1982 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. Üniversite eğitimi için gittiği İstanbul’da 2007-2011 yılları arasında Sedav özel enstitüsünde 4,5 yıl boyunca okuduğu Arapça İslami ilimleri tamamladı. Aynı yıllarda Anadolu Üniversitesi kamu yönetimi bölümünden de mezun oldu. Daha sonra Anadolu üniversitesi iki yıllık ilahiyat fakültesini de bitirdi.
2010 yılında Gazze’ye yardım götüren uluslararası filoya katılarak saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisinde yer aldı. 2010 yılının son aylarında okuduğu enstitünün programı çerçevesinde Suriye’nin başkenti Şam’da Ebun-Nur Üniversitesi Arapça dil bölümüne kaydoldu. 6 ay sonra Şam’da çıkan iç savaştan dolayı Türkiye’ye döndü.
İstanbul ve Diyarbakır’da bulunan Türkiye’nin önemli STK’ları içerisinde yönetim kurulu üyesi olarak görevlerde bulundu. Çeşitli ülkelerde birçok uluslararası sempozyum, gençlik, yetim, kurban ve yardım organizasyonu gibi faaliyetlerde bulundu. Faaliyette bulunduğu başlıca ülkeler; Filistin 2010, Suriye 2010-2011, Ürdün 2011, Irak 2012, Gürcistan 2013, Sudan 2017, Danimarka 2017, Etiyopya 2018, Güney Sudan 2019.
2015 yılından bugüne kadar Davet Mektebi Dergisi’nde İslami Hareketler, İslam coğrafyası, Ortadoğu, Filistin meselesi, Kudüs, Hamas, Mavi Marmara, 15 Temmuz, Müslüman Kardeşlerin tarihi ve liderlerinin biyografileri gibi konular başta olmak üzere birçok araştırma konusu üzerine yazıları yayınlandı. Ayrıca önemli kişilerle yaptığı onlarca röportajı yayınlandı. Bu konular üzerine şimdiye kadar beş yüzden fazla konferans, seminer ve dersler verdi.
Evli ve bir çocuk babası olan yazarımızın halen Davet Mektebi Dergisinde yazıları yayınlanmakta ve sivil toplum kuruluşlarındaki görevleri devam etmektedir.